Lipoliza i liposukcja – porównanie. - Klinika La Perla | Medycyna Estetyczna, Chirurgia Plastyczna, Salon Urody

Siostry bliźniaczki? Lipoliza i liposukcja – porównanie

Czy to na pewno są siostry bliźniaczki i mistrzynie odpowiedzialne za odsysanie tłuszczu? A może ich podobieństwo jest tylko złudne? Co je łączy, a co różni? Czytaj dalej, a dowiesz się, co będzie lepsze dla Ciebie! Zwróć koniecznie uwagę, ile kosztuje liposukcja brzucha w Klinice La Perla.

Modelowanie sylwetki

Od lat hasło jak stać się najlepszą wersją siebie nie wychodzi z mody. Szczuplejsza, drobniejsza i z jędrnym ciałem – to marzenie większości z nas. Zdrowe odżywianie, trening na siłowni i picie dużych ilości wody to fundament smukłej sylwetki. Zdarza się jednak, że mimo trzymanej diety nasze ciało pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Jak w szybki sposób wymodelować ciało i pozbyć się miejscowo ulokowanej, opornej tkanki tłuszczowej? Rozwiązanie znajdziesz w Klinice La Perla!

We wszystkich naszych klinikach proponujemy odchudzanie i pomagamy pacjentom pozbyć się problemu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Liposukcja i lipoliza to sposoby na odchudzanie brzucha, ud, podbródka czy innych wybranych partii ciała.

Słowo „lipo” najprawdopodobniej pochodzi od greckiego λίπος (lipos), czyli tłuszcz. I to z pewnością łączy oba zabiegi, ich celem jest usuwanie nagromadzonego tłuszczu. Różnice zupełnie nie dotyczą etymologii, tu należy skupić się na ocenie skuteczności i trwałości efektów tych dwóch popularnych sposobów na odchudzanie. Zacznijmy jednak od początku.

 

Odsysanie tłuszczu? Co to jest zabieg liposukcji?

Zabieg liposukcji to odsysanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z jednego lub kilku obszarów. To szybki sposób na wymodelowanie sylwetki i radość na lata!

Na czym polega? Liposukcja polega na usunięciu większości nagromadzonych komórek tłuszczowych, obejmuje odsysanie tłuszczu i zapobiega ich nadmiernemu rozrastaniu w przyszłości. Mimo ewentualnego nabrania dodatkowych kilogramów na przestrzeni lat tkanka tłuszczowa nie odłoży się ponownie w miejscu, w którym wykonywany był zabieg, w takim zakresie jak wcześniej. Proces ten zostaje radykalnie zredukowany i opóźniony, gdyż usunięte tkanki nie mają szansy ponownie wypełnić się tłuszczem. Dlatego efekty zabiegu są trwałe i nie ma potrzeby wykonywania go ponownie nawet po latach.

Dla liposukcji charakterystyczne jest działanie lokalne na wybrane konkretne partie ciała. Celuje w miejsca, w których inne metody zawiodły. Nie zastępuje ona odchudzania, ale wzmacnia i udoskonala proces gubienia kilogramów. Jest absolutnie najlepsza dla osób chcących wymodelować sylwetkę i uzyskać idealne proporcje. Pomaga łatwo pozbyć się tłuszczyku w miejscach, gdzie zazwyczaj chudniemy najtrudniej i najwolniej.

 

Jak przebiega zabieg liposukcji?

W zależności od wyboru rodzaju liposukcji każdy zabieg wygląda odrobinę inaczej. W Klinice La Perla najczęstszą metodą liposukcji jest liposukcja wodna. Polega ona na odessaniu, a raczej delikatnym wypłukaniu tkanki tłuszczowej. Za pomocą kaniuli pod ciśnieniem wprowadzany jest roztwór wodny wraz ze środkiem znieczulającym. Strumień rozpuszcza nagromadzony tłuszcz, a następnie płyn jest odciągany wraz z niechcianą materią.

Liposukcja to najskuteczniejsza i najdelikatniejsza metoda liposukcji polegająca na zastosowania innowacyjnej technologii redukcji tkanki tłuszczowej przy wykorzystaniu strumienia wody. Jest ona o tyle wyjątkowa na tle pozostałych technik liposukcji, że oferuje:

 • natychmiastowe i trwałe efekty
 • jest najbezpieczniejsza dla pacjenta
 • jest najmniej inwazyjną metodą liposukcji
 • wymaga krótkiej rekonwalescencji
 • kilka godzin po zabiegu można samodzielnie wrócić do domu.

 

Nowość – przeszczep odessanego tłuszczu!

Tłuszcz pozyskany metodą liposukcji może być z powodzeniem wykorzystany do przeszczepu. Komórki tłuszczowe pełnią wówczas rolę naturalnego materiału do wypełnień, a tym samym przetransferowane do pośladków lub piersi pozwalają na optymalne wymodelowanie sylwetki. Za pomocą pozyskanego podczas zabiegu liposukcji tłuszczu, można również powiększyć usta, czy wymodelować linię żuchwy, podnieść kości policzkowe. To bardzo korzystne dla pacjenta połączenie dwóch procedur medycznych. Lipotransfer cieszy się coraz większą popularnością.

 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg liposukcji ?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zabieg liposukcji nie „zrobi za nas całej roboty”. Nie jest on zabiegiem typowo wyszczuplającym dla całej sylwetki, a zabiegiem miejscowo modelującym wybrane partie ciała. Jako że podczas jednej sesji jesteśmy w stanie odessać około 3l czystego tłuszczu, można pokusić się o porównanie efektów do roku aktywnie spędzonego na zajęciach fitness.

Wskazane jest, aby przed operacją, postarać się zrzucić jak najwięcej kilogramów w sposób naturalny. Zapewni to wyraźniejszy i bardziej spektakularny efekt wizualny, a dzięki lepszemu samopoczuciu szybciej się zregenerujemy i szybciej kupimy ubrania w mniejszym rozmiarze. Zabieg jest rekomendowany jako zdecydowane przyspieszenie procesu odchudzania oraz jako kształtowanie sylwetki, redukcja obwodów, dla pacjentów z problemem miejscowo ulokowanej tkanki tłuszczowej, np. na brzuchu po ciąży. Świetnie rozwiązuje także problemy w miejscach, gdzie inne metody zawiodły. Sam zabieg w wypadkach, kiedy komórek tłuszczowych jest dużo, można powtórzyć w tych samych lub innych miejscach po kilku miesiącach, w celu uzyskania zadowalającego efektu.

Liposukcja niweluje tkankę tłuszczową miejscowo. Obszary najczęściej poddawane zabiegowi to:

 • Brzuch
 • Bryczesy
 • Uda
 • Łydki
 • Kolana
 • Ręce
 • Pośladki

 

Pierwsza wizyta – co warto wiedzieć o liposukcji?

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Ocenia stan zdrowia oraz omawia poszczególne etapy zabiegu operacyjnego. Zadaniem specjalisty jest dokładne wyjaśnienie każdego aspektu związanego z zabiegiem.

Lekarz musi dobrać optymalne rozwiązanie względem oczekiwań pacjenta. Podczas konsultacji określana jest metoda i zakres zabiegu oraz weryfikowany stan zdrowia i analizowane ewentualne przeciwskazania. Każda osoba musi także wykonać zalecone przez lekarza badania. Na podstawie wyników jesteśmy w stanie stwierdzić lub wykluczyć możliwe przeciwwskazania do liposukcji.

Podstawowe badania:

 • Morfologia krwi
 • Test krzepliwości krwi
 • Grupa krwi
 • Jonogram
 • Poziom glukozy
 • Szczepienia
 • Elektrolity
 • Kreatynina

 

Przebieg zabiegu liposukcji

W Klinice La Perla zabieg liposukcji wykonywany jest przez doświadczony zespół lekarzy i pielęgniarek. Najpierw chirurg wraz z anestezjologiem znieczula pacjenta. Wszystko odbywa się w sedacji, jest to procedura medyczna, której celem jest wyłączenie odczuwania bólu.

Po przygotowaniu pacjenta do zabiegu do tkanek wprowadzany jest specjalny roztwór wodny wraz ze znieczuleniem. Wstrzykiwany jest on za pomocą wcześniej wspomnianych kaniuli, które chirurg wsuwa w głąb tkanek poprzez niewielkie nacięcie w skórze. Z kaniuli puszczony jest bardzo cienki, pulsujący i ukierunkowany strumień roztworu wodnego. Wnika on w przestrzenie międzykomórkowe i powoduje rozluźnienie łączeń komórek tłuszczowych. Komórki oddzielają się od siebie i są następnie odbierane przez kaniulę wraz z wcześniej podanym płynem. Dzięki sedacji i znieczuleniu miejscowemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, a chirurg może swobodnie pracować.

 

Jakie są zalecenia po zabiegu ?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że musimy się oszczędzać. Można mieć wrażenie bycia „poobijanym”. Przez kilka godzin pozostaje się w klinice pod okiem specjalistów. Okres rekonwalescencji trwa od kilku dni do dwóch, trzech tygodni. Powinno się wówczas więcej odpoczywać, pić dużo wody, jeść lekko strawne posiłki i nie przemęczać się. Należy również nosić ubranko lub gorset uciskowy w miejscu poddanym zabiegowi. Dzięki temu skóra szybciej się obkurczy, zagoi, a obrzęk zejdzie. Po zabiegu liposukcji należy powstrzymać się przed aktywnością fizyczną przez 2 tygodnie. Najdalej po miesiącu widoczny będzie finalny efekt zabiegu, znikną zasinienia i zejdzie opuchlizna.

Aby wspomóc proces układania i gojenia się obszaru pozabiegowego, należy bezwzględnie, uczęszczać na zabiegi, tzw. post lipo, to na przykład Thermologie. Zabiegi te przyspieszają efekt i zapobiegają powstawaniu nierówności po liposukcji.

 

Lipoliza – popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej

Lipoliza iniekcyjna to zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Nie da się ukryć, że liposukcja jest zabiegiem operacyjnym w przeciwieństwie do lipolizy iniekcyjnej, ale pewnie właśnie dlatego jest uznawana za skuteczniejszą. W przypadku lipolizy jednorazowa sesja nie przynosi widocznych rezultatów i stawiając sprawę uczciwie, trzeba przyznać, że potrzebne jest tu wiele powtórzeń zabiegu. Nie oznacza to jednak, że lipoliza jest całkowicie bezskuteczna. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób młodszych lub mających niewielkie problemy.

 

Co to jest lipoliza iniekcyjna?

Lipoliza iniekcyjna polega na wtłoczeniu pod skórę zastrzyków z substancji powodującej rozpuszczanie komórek tłuszczowych, który ma za zadanie usunąć tkankę tłuszczową. W miejscu wstrzyknięcia powstaje zamierzony i kontrolowany lekki stan zapalny tkanki tłuszczowej. Komórki pękają, a uwolnione z nich tłuszcze przechodzą do krwi, z którą trafiają do wątroby, gdzie są rozkładane, a następnie wydalane z organizmu. W ten sposób miejscowo rozpuszczany jest tłuszcz nie powodując żadnych zniekształceń, ale jego działanie jest ograniczone przy jednym zabiegu. Procedura jest przeprowadzana w seriach, np. 5 razy w odstępach co 2-3 tygodnie.

Lipoliza zniweluje tkankę tłuszczową i sprawdzi się w przypadku małych obszarów, takich jak:

 • Podbródek
 • Kolana
 • Przepukliny pod oczami

 

Po wykonaniu zabiegu lipolizy zalecane jest drenowanie i masowanie miejsc poddanych zabiegowi, aby pomóc naturalnie przetransportować tłuszcz do wątroby i na stałe usunąć go z organizmu. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do wspomnianej wyżej liposukcji lipoliza odbywa się bez znieczulenia organizmu. Mimo że jest wykonywana przez lekarza, nie wymaga specjalnych badań wstępnych i zaangażowania ze strony pacjenta.

Lipoliza iniekcyjna nie jest metodą odchudzania, lecz jednym z elementów modelowania, nawet nie sylwetki, tylko drobnych partii ciała. Najlepiej sprawdza się w przypadku redukcji podwójnego podbródka. To najczęściej wykonywana procedura.

Lipolizę stosuje się w celu redukcji tłuszczu występującego w niewielkich ilościach na mniejszych obszarach ciała czy twarzy, którego nie da się usunąć za pomocą innych zabiegów i starań. W związku z tym osoby otyłe, z dużym nadmiarem tkanki tłuszczowej, nie są dobrymi kandydatami do zabiegu. Często efekt nie jest w pełni zadowalający i pacjent po czasie decyduje się na zabieg liposukcji.

Lipoliza iniekcyjna to jednak idealne rozwiązanie dla osób młodych z drobnymi problemami. I przy wykonaniu serii zabiegów efekty bywają zadowalające.

 

Reasumując, nie ma złego sposobu odchudzania, istnieją tylko niewłaściwie dobrane. Nie marnuj czasu na rozmyślanie i szukanie informacji, znajdź odpowiedzi na wszystkie pytania u źródła. W Klinikach La Perla konsultacje przeprowadzane są przez lekarzy, którzy zaproponują najskuteczniejsze metody odchudzania, od inwazyjnej abdominoplastyki przez liposukcję – odsysanie tłuszczu, lipolizę – jego rozpuszczanie, aż do bezinwazyjnych zabiegów hi-tech. Warto z pomocą specjalisty wybrać z szerokiego spektrum zabiegów odchudzających najlepsze i najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Umów się na konsultację do naszych lekarzy i rozwiej swoje wątpliwości już dziś!

 

 

Wróć do bloga
X

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z promocjami?
Zapisz się do newslettera i odbierz 20% zniżki na pierwszy zabieg!