Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji dłoni - Klinika La Perla | Medycyna Estetyczna, Chirurgia Plastyczna, Salon Urody

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji dłoni

Przez cały rok skóra naszych rąk narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. W obliczu epidemii takim szkodliwym czynnikiem stały się środki do dezynfekcji, a nawet woda oraz mydło. Z jednej strony chronią nas przed potencjalną infekcją z drugiej powodują jej podrażnienie.

Częste stosowanie środków do dezynfekcji rąk wpływa na zmianę pH skóry oraz sprzyja ich nadmiernemu wysuszeniu. Badania naukowe potwierdzają, że nawet woda potrafi być istotnym czynnikiem drażniącym. W zależności od pH, twardości czy temperatury, woda znacząco wpływa na stan skóry rąk, osłabiając jej bariery ochronne. Jeśli dołączymy do tego częste nakładanie rękawic ochronnych zdecydowanie zwiększamy ryzyko pojawienia się niezwykle uciążliwych i nieprzyjemnych podrażnień lub nawet uszkodzeń skóry.

Obecnie zaostrzeniu ulegają choroby alergiczne skóry, atopowe zapalenia czy dermatozy. Dlatego, w tym szczególnym czasie, tak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. Chroniąc się przed infekcją musimy pamiętać o pewnych obowiązkowych zasadach pielęgnacji. Najważniejsza to stosowanie łagodnych środków myjących. Mogą to być mydła, żele i inne preparaty myjące, ale bez twardych cząstek, które usuwają wierzchnią warstwę rogową naskórka i redukują jego właściwości osłaniające. Kolejną zasadą jest dokładne osuszanie skóry przy użyciu chłonnych ręczników i odżywianie jej kremami. Każdy krem ochronny powinien być stosowany na pozbawioną skaleczeń, czystą i suchą skórę. Dokładnie rozprowadzamy jego niewielką ilość, zwracając szczególną uwagę na wszelkie nierówności, skórę między palcami, wokół i pod paznokciami. Pamiętajmy, że po aplikacji kremu powinniśmy odczekać kilka minut, kierując się zaleceniami producenta. Dopiero wtedy skóra rąk jest chroniona. Na tak przygotowane ręce możemy też nałożyć rękawiczki, gdy zaistnieje taka konieczność. Pod rękawiczkami ręce się jednak pocą tworząc tzw. „mokre środowisko”, którego tak bardzo nie lubi nasz skóra. Powoduje jej rozmiękczenie (macerację), a przez to dochodzi do zakłócenia fizjologicznej funkcji ochronnej skóry.  Z tego też względu powinniśmy nakładać tylko czyste i suche od wewnątrz rękawice ochronne. Dobrym rozwiązaniem są też rękawice bawełniane zakładane pod rękawice gumowe czy lateksowe. Takie postępowanie zalecane jest w przypadku stosowania rękawic przez czas dłuższy niż 10 minut.

„Mokre środowisko” decyduje również o rodzaju stosowanych kremów ochronnych. Optymalnymi   w takiej pielęgnacji są barierowe preparaty hydrofobowe. Wytwarzane są z substancji nierozpuszczalnych w wodzie takich, jak woski czy stearyniany. Dzięki takiej strukturze chronią przed wodą i roztworami wodnymi detergentów, mydeł i innych rozpuszczalnych w wodzie substancji. Preparaty te, rozprowadzone po powierzchni skóry, pokrywają ją cienką warstwą i tworzą delikatny film ochronny. Nie wnikają w głąb, jak to ma miejsce w przypadku kremów pielęgnacyjnych, dlatego skutecznie i długotrwale chronią skórę. Powodują, że woda po skórze się nie rozpływa tylko tworzy na jej powierzchni krople, co utrudnia jej wchłanianie.

Pielęgnacja skóry rąk powinna bazować również na użyciu emolientów i preparatów do natłuszczania skóry, które odżywiają i zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka. Środki pielęgnacyjne powinny cechować się wysoką zawartością lipidów (ok. 60%), ponadto nie powinny zawierać substancji zapachowych oraz uczulających konserwantów. Preparaty tego typu dostępne są głównie w aptekach i często stosowane są u niemowląt jako ochrona delikatnej skóry w okresie pieluszkowym.

Wiele korzyści przyniesie również małe, domowe spa w postaci kąpieli z wykorzystaniem oliwki i witaminy A, E. Taki zabieg wykonany raz w tygodniu pozwoli odbudować ochronny płaszcz lipidowy skóry. Zabieg przygotować można ze składników, które znajdziesz w domu – siemię lniane, olej kokosowy, migdałowy, lniany, z czarnuszki lub inny. Ważne, aby był zimnotłoczony. W aptece kupujemy witaminę A, E w kroplach. Z takich składników bez problemu przygotujemy domowy emolient do kąpieli dla dłoni, ale też całego ciała. Przygotowany preparat wlewamy pod strumieniem ciepłej wody lub moczymy w nim dłonie.

Szczególnie teraz, codzienna pielęgnacja skóry rąk, bazować powinna na połączeniu stosowania kremów barierowych, emolientów oraz odpowiednich preparatów myjących, które znacznie poprawią stan skóry i zapobiegną powstaniu wielu problemów. Najważniejsza, jak w przypadku każdych zaleceń, jest oczywiście systematyczność, bo tylko wtedy osiągniemy zadowalające efekty. Regularne stosowanie preparatów pielęgnacyjnych sprzyja regeneracji uszkodzonego naskórka oraz poprawia kondycję skóry poprzez wzrost jej uwodnienia.

Zapamiętaj: łagodne środki myjące, barierowe kremy hydrofobowe, środki regenerujące skórę (emolienty) są teraz podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry rąk.

Wróć do bloga
X

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z promocjami?
Zapisz się do newslettera i odbierz 20% zniżki na pierwszy zabieg!