Medycyna Estetyczna
Jakie zabiegi wykonują dziś gwiazdy? – odpowiada Beauty Expert Kalina Ben Sira
Chirurgiczne, bawełniane, z filtrem i bez, jednokolorowe, wzorzyste – maski ochronne. Epidemia koronawirusa sprawiła, że maska wydaje się być obecnie najbardziej poszukiwanym elementem garderoby.
Maski ochronne służą filtrowaniu najdrobniejszych cząsteczek, które znajdują się w wdychanym powietrzu. Te, z których dzisiaj najczęściej korzystamy, czyli maski chirurgiczne mają chronić nas przed potencjalną infekcją. Stanowią one pierwszą barierę, którą napotka wirus zanim dostanie się do naszego organizmu.
Wielokrotnie okoliczności wymagają długotrwałego stosowania maski, jednak, aby mogła skutecznie nas chronić powinna być regularnie i często zmieniana. Ma to związek ze wzrostem stężenia dwutlenku węgla oraz pary wodnej gromadzącej się z każdym oddechem pomiędzy czaszą maski a twarzą. Wraz z nabieraniem wilgoci obniża się również stopień ochrony przed zakażeniem. Z tego właśnie powodu maski powinny być często wymieniane. Nie powinny być również ponownie używane – to nie przypadek, że określane są mianem jednorazowych. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko stanie się wilgotna.
Gromadząca się wilgoć oraz dwutlenek węgla będą również niekorzystnie wpływały na skórę twarzy. Wokół ust, nosa i uszu jest ona szczególnie wrażliwa. Pojawić się mogą podrażnienia oraz różnego rodzaju wypryski. Powstawanie tego typu zmian najczęściej nie ma związku z rodzajem materiału, z którego uszyta jest maseczka. Maski ochronne wykonane są bowiem z miękkiego, lekkiego i hipoalergicznego materiału zapewniającego komfort i niską oporność powietrza, aby uniknąć podrażnień. Powinny być oznakowane symbolem CE, który potwierdza, że zostały prawidłowo zaprojektowane i wykonane z właściwych materiałów.
Materiały chłoną jednak wilgoć, dlatego warto w takiej sytuacji pamiętać o właściwej codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Świetnie sprawdzą się tutaj pianki i żele wzbogacone lipidami, które stworzą warstwę ochronną na Twojej skórze. Agresywne środki myjące dodatkowo podrażniają skórę oraz nasilają już istniejące zmiany. Postaw na kremy nawilżające, które będą niwelować uczucie napiętej, ściągniętej skóry i zapobiegać powstawaniu podrażnień na twarzy. Doskonale sprawdzą się emolienty oraz preparaty do natłuszczania skóry, które odżywiają, łagodzą podrażnienia i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Sprzyjają odbudowie warstwy ochronnej naskórka i pozostawiają na skórze ochronny filtr. Koniecznie, po każdym użyciu wody, dokładnie osusz skórę zanim przystąpisz do nałożenia kremu.
W przypadku dużego nasilenia zmian pomyśl o profesjonalnych barierowych preparatach hydrofobowych dostępnych w aptekach. Preparaty te, pokrywają skórę cienką warstwą i tworzą delikatny film ochronny. Zawierają trójglicerydy, ceramidy, cholesterol, woski oraz bio oleje o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie wnikają w głąb, dlatego skutecznie i długotrwale chronią skórę, która pozostaje dłużej nawilżona. Zrezygnujmy w tym czasie z peelingów wykorzystujących twarde cząsteczki usuwające wierzchnią warstwę rogową naskórka. Lepiej sprawdzą się te o działaniu enzymatycznym. Nie zapomnij również o ustach. Korzystaj regularnie z naturalnych balsamów i pomadek ochronnych. Zabezpieczą je przed pękaniem i wysychaniem oraz odpowiednio natłuszczą.
Usta, nos i podbródek to okolice, na których należy skupić szczególną uwagę, ponieważ prawidłowo założona maska powinna szczelnie zakrywać wymienione miejsca, bez luki pomiędzy twarzą a maską. Kiedy maseczka jest nieprawidłowo założona, nie obroni nas przed zakażeniem. Chroniąc się przed wirusem pamiętajmy jednak o właściwej pielęgnacji skóry twarzy. Te proste wskazówki poprawią nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również stan skóry i zapobiegną powstaniu wielu problemów.
Wróć do blogaChcesz być na bieżąco z promocjami?
Zapisz się do newslettera i odbierz 20% zniżki na pierwszy zabieg!